Classic Computers Online

1

 

Serwis Classic Computers Online został założony przez PeeJaya w lutym 1998 r. na serwerze Polboxu pod adresem http://www.polbox.com/c/cool2see/ i http://free.polbox.pl/c/cool2see/. Niżej jest fragment layouta v1.0. Ten czerwony osobnik to Willy – na oryginalnej stronie spacerował sobie w lewo i w prawo, tu jest nieruchomy, bo to pomniejszony wycinek w formacie gif. Serwis składał się z czterech głównych działów: Amstrad, Atari, Commodore i Sinclair – nazwy firm widoczne na fragmencie layouta były przyciskami menu. Uruchomiono też dział Wspominki – autorem pierwszego artykułu z tej serii był Mariusz Malczak. Kopia całej strony startowej serwisu z 2 marca 1998 r. jest w załączniku.

W marcu 1998 zmieniono layouta, a w kwietniu 1998 r. serwis został przeniesiony na domenę cconline.com.pl na szybszym i większym serwerze. W Internet Archive pod starym adresem serwisu można przeczytać komunikat PeeJaya z 25.04.98 o przeniesieniu serwisu. W spisie stron użytkowników darmowych kont Polboxu serwis figurował w dziale: Komputery, Internet, telekomunikacja, w sekcji: Różne. W Internet Archive zachowały się 2 spisy z 1998 r. – z 8 lutego i 3 grudnia. W spisie z 8 lutego serwis nie figuruje, a w spisie z 3 grudnia po zmniejszeniu szerokości tabelki wycinek wygląda tak (serwis był już wtedy pod innym adresem):

A tak wyglądało logo v2.0, które było symbolem serwisu do 2001 r.

 

 

Na innym serwerze uruchomione zostało 11.04.1998 r. forum CCOnline. Niżej czołówka forum i pierwszy post napisany przez PeeJaya. Forum jest nadal dostępne pod adresem: http://www.network54.com/Forum/4236/.

 

 

Od 1 lipca 1998 r. serwis należał do webringu EmuRING Polskich Użytkowników Emulatorów, w lipcu uruchomiono angielską stronę serwisu, a wkrótce potem ruszył kanał o emulacji na IRC-u. Pierwszy z poniższych wycinków pochodzi z archiwalnej kopii serwisu EmuRING.

 

 

 

 

W 1998 r. serwis został umieszczony na cover CD magazynów WWW i Internet. Był też opisywany w gazetach: Magazyn WWW (niżej wycinek z serwisu CCO), Secret Service, Gazeta Wyborcza. Rozpoczęto rozprowadzanie płytek CD z serii „Classic” z grami i oprogramowaniem: Classic 8bit, później: Atari ST Classic, Classic Sinclair, Classic C64, Classic Amiga.

 

 

W grudniu 1998 r. serwis dzielił się na następujące działy: co nowego?, AMSTRAD, ATARI, COMMODORE, SINCLAIR, CC Online Forum (message board), Wasze programy, Konwersje, „Retro” według „Świata Gier Komputerowych”, co będzie?, wspominki, linki, kontakt. Niżej są wycinki zawierające podtytuł i stopkę serwisu:

 

 

 

Serwis cieszył się dużą popularnością i PeeJay miał coraz większe trudności z odpowiadaniem na maile i prowadzeniem serwisu. W kwietniu 1999 r. postanowił zamknąć serwis.

 

 

Okazało się jednak, że nie jest to takie proste. Fani podnieśli wrzask, z pomocą pośpieszył Makii i w maju 1999 r. przejął prowadzenie serwisu, a PeeJay na pewien czas wycofał się z aktywnej działalności.

 

 

 

W lipcu 1999 r. wystartowała lista przebojów gier prowadzona przez Klusa. We wrześniu serwis otrzymał tytuł Strony wartej obejrzenia Magazynu Internetowego Wirtu@l!.

 

 

W styczniowym numerze New S Service z 2000 r. ukazał się artykuł zatytułowany: Net Emulatory, w którym znalazł się fragment o CCOnline zilustrowany stroną serwisu. Oto treść tego fragmentu:

Witryna, która zajmuje się tylko i wyłącznie komputerami ośmio- i szesnastobitowymi. W indeksie dostępnego tu sprzętu możemy znaleźć Amstrada, Atarynkę, Commodore i maszyny Sinclaira (ZX 80, 81 i ZX Spectrum). Zawartość indeksu jest ogromna – na CCO znajdziemy masę emulatorów na wyżej wymienione „maszyny” i bardzo dużo gier, które można bez kłopotu ściągnąć z serwera. Oczywiście trwa to tylko chwilę, bo gry na te komputery nie były zbyt obszerne;) W dziale „Commodore” umieszczono kategorię „Amiga”. Znajduje się tam archiwum z grami, lista Top 20 i gra miesiąca. Jeśli ktoś nie chce tracić kasy na ściąganie gier, to może je zamówić na CD – pakiet „Classic Amiga” składa się z dwóch kompaktów, więc zabawy będzie na wiele wieczorów. Na CCO znajdziemy nie tylko masę gier przeznaczonych na każdy typ komputera, ale także dane techniczne poszczególnych maszynek itp. Nie można tego opisać – tutaj trzeba po prostu wskoczyć i to zobaczyć! Dla tych, którzy lubią głosować, stworzono LISTĘ PRZEBOJÓW (gdy piszę te słowa, króluje BOULDER DASH), gdzie można zagłosować na ulubione tytuły. Dla poszukiwaczy sprzętu oraz osób mających problemy z emulatorami stworzono FORUM. Twórcy programów mogą pokazać innym swoje osiągnięcia zamieszczając je w dziale WASZE PROGRAMY. KONWERSJE to z kolei dużo gier z automatów lub komputerów, które doczekały się swojej wersji na peceta. Działają one pod Windows lub DOS-em i zajmują niewiele miejsca. Istnieje tu także dział RETRO, ale nie jest uaktualniany. Z kolei w rubryce CO BĘDZIE? odwiedzający stronę mogą zamieścić swoje artykuły na temat gier i komputerów. We WSPOMINKACH znajdziemy kilkanaście tekstów, które przypominają dawne czasy (m.in. „Komoda, resztki joya i przegrzany telewizor”). No i w końcu zwyczajowe LINKI, gdzie umieszczono kilka odnośników do dobrych stron, zarówno polskich, jak i zagranicznych, które poruszają ten sam temat. Fani mogą się spotykać na IRC-u – #emu-pl. Strona jest dostępna także w języku angielskim.

 

W lutym 2000 r. dołączył Gozdek, który poprowadził dział Sinclair. W kwietniu uruchomiono chat CCOnline’owe Pogawędki, a w maju nowy dział: Historyczny HIGH END, prowadzony przez Maćka Szymańskiego oraz nowy serwer FTP z archiwum oprogramowania. W listopadzie 2000 r. powrócił PeeJay:

 

 

W grudniu 2000 r. na serwerze CCO zostało uruchomione forum pod adresem http://www.cconline.com.pl/phorum/. Nie wiem jak wyglądało, bo nic mi się nie udało wygrzebać na ten temat w Internet Archive. W styczniu 2001 r. przy dziale Amiga zaczął pomagać Malin, a w lutym 2001 r. Gozdek założył czytelnię.

 

 

 

W 2001 r. dały znać o sobie kłopoty z hostingiem i CConline zniknęło z łącz. Przed zniknięciem podział serwisu na działy przedstawiał się następująco: co nowego?, AMSTRAD, ATARI, COMMODORE, SINCLAIR, Czytelnia CCOnline, Wasza Lista Przebojów, CC Online Forum (message board), Historyczny High End, Wasze programy, Konwersje, wspominki, linki, kontakt. Niżej są wycinki zawierające podtytuł i stopkę serwisu oraz dział kontakt.

 

 

 

 

Serwis powrócił w grudniu 2002 r., o czym PeeJay poinformował w newsie z 17 grudnia 2002:

 

 

Serwis prowadzony był przez PeeJaya, Gozdka i Officerrra, otrzymał nowego layouta, nowe logo i nowy podział na główne działy. Uruchomiono czytelnię (niżej w świątecznej dekoracji z grudnia 2003 r.) i forum. Layout, logo i podział na główne działy utrzyma się do upadku serwisu w maju 2006 r., natomiast silnik i wygląd forum będą zmieniane.

 

 

 

 

 

 

Główne działy dzieliły się na pomniejsze sekcje. W pierwszym kwartale 2004 r. dział OPISY przemianowano na Komputery, a dział SPOŁECZNOŚĆ CCONLINE na Community. Serwis nadal powiększał się, przybywało stron, plików, artykułów, opisów, filmów, książek oraz gazet polskich i zagranicznych, które dostępne były zarówno w wersji do czytania online (format DjVu rozdzielony) jak i w wersji do pobrania (format DjVu scalony). W newsie z 11.06.2004 r. Gozdek poinformował, że ilość pozycji w czytelni osiągnęła liczbę 200. Gazetkami nr 199 i 200 były: Your Sinclair Issue 24
i Your Sinclair Issue 25.

 

14.12.2003 r. PeeJay opublikował artykuł pt. CCONLINE Story, w którym opisał dotychczasową historię CCOnline. Z artykułem można zapoznać się w Internet Archive. W lipcu 2004 r. została uruchomiona przeglądarka grup dyskusyjnych związanych ze starszymi komputerami i ich emulacją. 27.12.2004 r. PC World Komputer przyznał serwisowi tytuł Witryny Dnia. Komunikat ze zmienionym emblematem jest nadal dostępny w serwisie PCWK.

 

 

A takim logiem oznaczone było forum pod koniec 2005 r.:

 

 

Zespół prowadzący serwis i forum powiększył się i wiosną 2006 r. jego skład przedstawiał się następująco: Biken, Glob@s, Gozdek i PeeJay. Wspomagali ich: dely, maniac64, OSH, Sibi, Yerzmyey, zxwill. W styczniu 2006 r. podjęto nieudaną próbę uruchomienia ezina Classic Computers Mag. W lutym 2006 r. zainstalowano forum na nowym silniku SMF.

 

 

W maju 2006 r. zamiast serwisu pojawił się napis: Awaria dysku twardego i serwis w dotychczasowej postaci już się nie odrodził. Bezpośrednio przed upadkiem serwisu podział na działy wyglądał następująco:

 

 

W lipcu 2006 r. trzech byłych adminów CCO: Biken, Glob@s i OSH, podjęło próbę reaktywacji serwisu na nowej domenie cconline.pl na serwerze firmy RWI, która sponsorowała serwis. Serwis ze względu na brak backupu nie został odtworzony, zaczęto tworzyć go od nowa na nowym layoucie, ale w zasadzie to przez kilka miesięcy nic tam się nie działo. Szybko natomiast reaktywowano forum, bo był kompletny backup.

 

 

Czytelnia początkowo nie została uruchomiona. Zamiast niej erd uruchomił tymczasową bibliotekę starej literatury komputerowej, która istniała do 12 stycznia 2007 r. W bibliotece zostały udostępnione książki, manuale oraz większość czasopism polskich (ale nie wszystkie), które przedtem były dostępne w czytelni CCO. Na początku września 2006 r. Gozdek napisał na forum Emulacja.com:

 

 

Gozdek zamierzał uruchomić czytelnię na domenie retroreaders.pl pod nazwą Retroreaders, ale nastąpiło to dopiero 29.07.2007 r. W październiku 2006 r. Gozdek na forum Emulacja.com sugerował zrezygnowanie z reaktywacji serwisu CCOnline. Oto fragment napisanego wówczas postu:

 

 

W listopadzie 2006 r. do grona adminów dołączyli Dexter i Wadi (zxwill) i dało się zauważyć przyśpieszenie w rozwoju serwisu. Zmieniono również layouta. Niżej dwa loga serwisu.

 

Stopniowo zaczęto udostępniać w czytelni gazety i ksiązki i w styczniu 2007 r. cały posiadany zasób był już dostępny. W czytelni brakowało niektórych gazet ze starej czytelni CCO, bo nie wszystkie się odnalazły, dodawano natomiast nowe pozycje nadsyłane przez czytelników. Zrezygnowano z udostępnienia gazet zagranicznych. W grudniu 2006 r. zamknięto dotychczasowe forum i uruchomiono nowe z ponowną rejestracją. Ostatniego posta na starym forum napisał Korodzik w dniu 4.12.2006 r. Stare forum było jeszcze przez jakiś czas dostępne w Internecie do czytania bez możliwości pisania postów. Niżej zrzut statystyk generalnych starego forum z 13.02.2007 r. Więcej końcowych statystyk starego forum można obejrzeć w Internet Archive

 

 

Później do zespołu prowadzącego dołączył Lucjusz. Ze względu na problemy techniczne nowe forum przez pewien czas funkcjonowało jako lustro w serwisie Emulacja.com, potem wróciło na serwer CCO, ale pod koniec maja zniknęło i wyświetlał się komunikat, że zostanie udostępnione na nowej wersji silnika. Po kilku dniach ukazało się zresetowane forum bez dotychczasowych postów i z nową rejestracją. Na początku czerwca podział serwisu na działy przedstawiał się następująco:

 

 

Pod koniec czerwca nastąpiła zmiana layouta serwisu, a na początku lipca 2007 r. serwis zniknął wraz z forum, ponieważ domena nie została opłacona za następny okres. W sierpniu 2007 r. użytkownik TOMTOM kupił domenę cconline.pl na aukcji serwisu Dropped.pl za 500 zł. Natomiast domena cconline.com.pl w dniu publikacji niniejszego artykułu była nadal oferowana w serwisie SEObidding.pl z ceną wywoławczą $200.

Niżej są linki do Internet Archive, gdzie można obejrzeć archiwalne strony (często niekompletne) serwisu i forum:

stary serwis CCOnline

stare forum na starej domenie

stare (później nowe) forum na nowej domenie – katalog: forum

nowy serwis CCOnline

nowe forum na nowej domenie – katalog: forumcco

lustro nowego forum na Emulacja.com

29 lipca 2007 r. Gozdek i Krzysztof Romanowski uruchomili serwis RetroReaders. W jego skład wchodzi czytelnia będąca oficjalną kontynuacją dawnej czytelni z serwisu Classic Computers Online.

Są w niej dostępne wszystkie książki, manuale i czasopisma polskie, które były dostępne w starej czytelni CCO, a ponadto zasób czytelni jest stale uzupełniany o nowe pozycje. W serwisie działa też forum, a jeden z tematów dotyczy serwisu CCOnline. W numerze 7 z 12 września 2007 r. zina No Operation na stronie 14 Korodzik opublikował artykuł o serwisie RetroReaders.

————

Załącznik: kopia strony startowej CCO z 02.03.1998 r.

———————————–

Opracował: erd. Data publikacji: 17.11.2007 r.

 

2 komentarze do „Classic Computers Online

  1. Anonim

    Bardzo dobry artykuł, solidnie opisany o dość popularnym serwisie swego czasu, często odwiedzanym. Szkoda że już nie istnieje ale historię CCO można zobaczyć tutaj.

  2. globas Autor wpisu

    Tak to były ciekawe czasy i ciekawy, wciagający serwis o tematyce retro 🙂

Komentarze na forum.